piektdiena, 2008. gada 2. maijs

Chiiles un Argentiinas ziemelji


Ieprieksheejais staasts apraavaas uz Chiiles-Boliivijas robezhas, taapeec shis saaksies tieshi tur, shai aukstajaa kalnainaajaa apviduu. Sheit muus savaaca autobuss no Chiiles puses. Uzreiz bija pirmais paarsteigums - Chiilee nevar iebraukt ar eedamo, dziivniekiem un dazhaadu tipu amatnieciibas izstraadaajumiem. Tas taapeec, ka vinjiem ir ljoti stiprs zemnieciibas sektors un arii dabiski skjeershlji pret aarpasauli (andu kalni), un vinji var reaali ciiniities pret no citaam valstiim ievazaataam slimiibaam. Naacaas atbriivoties no kokas lapaam un koka mizaam, kuras staipiiju jau no Amazones dzhungljiem, naacaas apeest arii vairaak aabolus nekaa gribeejaas, bet nu OK. Nonaakot Chiilieshu pusee no Boliivijas, muus uzreiz gaidiija spilgti kontrasti. Kaadus lielaakais 500 m aiz robezhas saakaas labaakaas kvalitaates celsh, ko shai celjojumaa esmu redzeejis, pashi chiilieshi leeniigi, brauc uzmaniigi, robezhskjeersoshna ljoti kaartiigi peec saraksta. Te interesanti ka, uz celja malaam ir krustinji (kaa arii citaas valstiis) un vinjiem blakus atstaati (vai izlikti) sadauziitu mashiinu vraki, kaa biedeeklji aatrajiem brauceejiem. Uz robezhas muus laipni, bet kaartiigi izkratiija, un man par laimi neko neatnjeema.





Taa nonaacaam pilseetaa San Pedro de Atakama. Celsh uz to bija ljoti interesants, jo braucaam no kalniem uz lielu liidzenumu, ko ieskauj kalni (dazhi ar sniegotaam galotneem). Atakama ir sausaakais tuksnesis pasaulee, te ir vietas, kur lietus nav raadiijies vairaakus gadsimtus. Pati pilseetinja taada mazinja un jokaina, bet patiikama. Es pa dienu atguleeju ieprieksh neguleeto, bet vakaraa kopaa ar taam 3 anglju meiteneem no otras mashiinas un vienu holandieshu meiteni gaajaam skatiities zvaigznes. Zvaigznes braucaam skatiities organizeetaa tuuree, kas aizved uz tumshu vietu nostaak no pilseetas, kur dziivo viens francuuzis ar savu sievu un 6 palieliem teleskopiem. Es jau pirms tam zinaaju, ka noteikti gribeeshu aizbraukt shaadaa tuuree Atakamaa, jo sheit redzamiibas un laika paredzamiibas deelj ir viena no labaakajaam vietaam pasaulee, lai noveerotu zvaigznes. Atakamas tuksnesii ir izvietotas arii nopietnas observatorijas. Un taa es tagad piepildiiju savu meerkji un skatiijos zvaigznees. Francuuzis bija diezgan sakariigs, vinsh sho tuuri veic jau vairaakus gadus, liidz ar to taa ir nosliipeeta, un ar humoru (kas gan beigaas jau likaas par daudz). Saakumaa pastaastiija par kosmosu, par zvaigznaajiem, zvaigzneem, miitiem, pasaules uzskatiem utt, bet peec tam deva skatiities teleskopos. Debesis ljoti skaidras, redzeeju saturnu (to vareeja arii focheet) un jupiteru, spilgtaako zvaigzni, ko no muusu planeetas var redzeet, bet ko Latvijas pusee neredzam (Sirius), arii mums tuvaako zvaigzni Alfa Centaurus, Skorpiona izteiksmiigo zvaigznaaju, globulaaro klasteri, gaazes nebulu (mana vakara favoriite), galaktikas (vareeja redzeet spiraales, bet pavaaji), vienu zvaigznaaju, kur bija dazhaadu kraasu zvaigznes un veel sho to. Ljoti labi sheit var redzeet piena celju. Shai puslodee var redzeet muusu galaktikas centru (tas noziimee plataaku piena celju vienaa pusee). Karoche bija interesanti, pat anglju meitenes bija apmierinaatas.



Naakamajaa dienaa jau devaamies prom uz Argentiinu, uz Saltas pilseetu. Salta arii koloniaalaa pilseeta, pastaigaajaam te pa centru, pa gaajeeju ielinjaam, diezgan sakariiga. Cilveeki te ljoti draudziigi. Naakamajaa dienaa peec atbraukshanas bija diena pirms briivaa 1. maija, taapeec visi brauca tuseet, iznjemot KK (jo vinjam naakamajaa dienaa bija sarunaata viina tuure uz kuru es negribeeju braukt). Mani draudziigaa hostelja meitene arii uzaicinaaja un es kautkaa ljoti aatri piekritu. Saakumaa braucaam iesildiities uz citu hosteli, kur muus jau gaidiija vairaaki citi tuseetaaji, diezgan raibs sastaavs, pirmkaart jau pajaunais hostelja iipashnieks ar pilniigi nodzertu seju. Izskatiijaas, ka dzheks tusee vismaz 6 dienas nedeeljaa un vinjam ir konkreeti viss piegriezies un uz visu ir po. Bez vinja bija hostelja iemiitnieki, neinteresantas anglju un amerikaanju meitenes un paarsvara anglji. Veel bija viens kechua runaajosh pavecs tips no Boliivijas, nezinu vinja dziives staastu un kaa vinsh te nokljuvis, bet izskatiijaas, ka vinsh ir haljavshchiks, kas dzeera daudz haljavnaa viina un negribeeja veelaak maksaat savu taksha dalju (taa tika novelta uz neko nefiltreejosho piedzeerusho iiru). Karoche vinsh pie visiem liida un baazaas ar savu ¨Priekaa¨ kechua valodaa. Vienaa briidii 2 anglji un iirs saaka stulbu diskusiju par futbolu. Shai dienaa bija notikusi Chelsea-Liverpool chempionu liigas speele, kuru arii es ar lielu interesi noskatiijos, un diskusija bija par to. Diezgan smiekliigi, jo vechi bija piemetushies un savaa snobiskajaa anglju akcentaa dzhentlmeniski nopietni diskuteeja un runaaja glupiibas. Kautkaa diskusija neievirziijaas pareizajaa gultnee un viens no diskuteetaajiem - iirs bija apleejis angli ar viinu (kursh te tika piedaavaats lielos daudzumos), laikam Zhirinovska stilaa, un tad vinji joprojaam dzhentlmeniski viens otru meegjinaaja argumenteeti noniecinaat. Protams neviens nepiekaapaas, bet bija laiks doties uz tusinju vietu - ielu, kur disloceejas visi klubi. Pa celjam taksii, kuraa man nepalaimeejaas braukt kopaa ar iiru, kuram joprojaam biistami rokaas bija viina pudele, hostelja meiteni un boliivieti-haljavshchiku, saakaas veelviena neaugliiga diskusija, kuraa iirs bija saklausiijis liidziibu starp eebreju hebrew valodu un inku kechua valodu. Diskusija turpinaajaas veel uz klubu ielas un paarauga citaas stulbaas, smiekliigaas diskusijaas. Kautkaa mums vienaa briidii palaimeejaas atbriivoties no iira, jo vinja draugi savaa paarsteidziibaa vinju panjeema savaa paspaarnee. Gaajaam uz vienu no klubiem. Klubs normaals, bet sasodiiti pilns, te nav kur kaaju nolikt, nerunaajot par dejoshanu. Nesaprotu, kaa sheit nesaakas masveida kautinji. Neredzeeju nevienas nesaskanjas, pats uzkaapu paaris cilveekiem uz kaajaam un nesekoja nekaada negatiiva reakcija. Vispaar liekas, ka cilveeki sheit ljoti iecietiigi un bez jebkaada stresa. Nezinu kaa vinji to panaak.


Naakamajaa dienaa devaamies jau uz citu pilseetu - Kordobu, Che Guevaras dziivesvietu, bet kas galvenais - te dziivo arii Argentiinas labaakais tenisists Davids Nalbandjans. Neilgi peec iebraukshanas jau redzeejaam vinju reklaamaas. Redzeejaam arii Che uzrakstus ¨Che vive¨ (¨Che dziivs¨ latviski, kautkas liidziigs ¨Coi zhiv¨) un taa taalaak. Man Kordoba patiik, patiik arii taas iedziivotaaji. Kordoba ir moderna pilseeta, te pat ir trolejbuss, protams netik sazarotas liinijas kaa pie mums, bet nu viena liinija vismaz ir. Tramvaja nav, pat metro nav. Bet savaadaak OK. Che Gevaras gars sheit tik tieshaam ir dziivs, cilveekiem patiik gjeerbties 70 gadu stilaa, mazliet shiziigi. Te ir viens bikshu stils meiteneem, kas man ljoti nepatiik - taadas bikses kaa klauniem cirkaa (augshaa baigi plataas un apakshaa pilniigi piegulj pie potiiteem). Bez tam daudzaas vietaas tiek paardota komunistu literatuura, kaa Marksa ¨Komunistu manifests¨, Lenina darbi un biograafija, Kubas ciinjas un pilns ar graamataam pa Che. Veel vienaa parkaa visu laiku ir nometinaajushies Argentiinas patrioti, kas informee tautu par Folklendu salaam (kuras argentiinieshi saukaa par islas Malvinas), atainojot angljus ne paaraak labaa gaismaa un paardodot literatuuru un noziimiites, vaacot parakstus. Apkaart Argentiinas karogi un plakaats, kuraa atainots Lielbritaanijas karogs kaashu krusta formaa. KK teica, ka shie dzheki te bijushi arii pirms 2 gadiem.


Kordobaa satikaam arii 4 forshas argentiinieshu meitenes no Buenasairesas, kas sheit atbraukushas uz briivdienaam. Bijaam ar vinjaam uz vienu klubu, kur atkal sastapaamies ar veco probleemu - klubaa atkal ne no vietas nevar pakusteeties, es taa arii nevaru atraadiit savas jaunaas kustiibas. Pilniigs p.


Vienu dienu pavadiiju staigaajot ar argentiinieshu meiteneem pa veikaliem. Ir vairaakas gaajeeju ielas, kuras pilnas ar veikaliem. Veel ir taads kaa maakslas izstraadaajumu un amatnieciibas tirdzinsh briivdienaas. To tad arii kopiigi (bet bez KK) apmekleejaam. Naacaas staigaat pa visaadiem sievieshu veikaliem, kas varbuut nebija baigi interesanti, bet vismaz neradaas veeleeshanaas kautko nopirkt. Vieniigi vienaa vietaa pagadiijaas Indiana Dzhonsa aadas cepure, baigi labaa, bet tomeer notureejos un nenopirku. Veel vienaa vietaa All blacks regbija krekls 2 izmeeri pa lielu. Tie tad arii bija vieniigie mani kaardinaajumi. Bet savaadaak bija jautri, daudz ko uzzinaaju par Argentiinu.


Peedeejaa dienaa aizbraucu arii uz Che Guevaras muzeju, kas atrodas vinja beerniibas maajaa, kuraa vinsh dziivoja 6 gadus. Maaja atrodas pilseetinjaa Alta Gracia stundas attaalumaa no Kordobas. Vinja gjimene paarceelaas uz shejieni, jo mazajam eernijam bija astma un bija vajadziigs svaigs gaiss, un kaa es pats paarliecinaajos, tas te ir pietiekamaa daudzumaa. Muzejs taads mazinsh, bet ar daudz bildeem, biograafiju un mazaa Eernija pierakstiem. Izraadaas Che bijis divu ljoti karstasiniigu tautu (ar pasaulsslavenu terorismu) asinju sajaukums - iiru un basku. Tas man bija jaunums. Paareejo vairaak vai mazaak jau kautkur biju lasiijis. Che Guevara ir viens no latiinjamerikas izteiktaakajiem simboliem un man liekas, ka arii pasaules populaaraakais foto ir tas ar Che.


Taalaak ar nakts autobusu devaamies uz pilseetu Mendosa. Nakts autobuss lielisks - guli gandriizvai taakaa gultaa - plats kreesls, var gandriiz izstiept kaajas, atlaist malu gandriiz liidz horizontaalam staavoklim. Atbraucaam un man Mendosa uzreiz iepatikaas. Taa atrodas Andu kalnu pakaajee, taalumaa redzami sniegoti kalni, kas sasniedz 6800 m augstumu. Relatiivi tuvu pie Mendosas sezonaa (driiz saaksies, bet veel nav) var arii sleepot, te ir latiinjamerikas labaakie sleeposhanas kuurorti. No Mendosas arii saakas ekspediicijas uz amerikas abu kontinentu augstaako kalnu Akonkagvu (ap 6960 m). Bet galvenais, kas man Mendosaa patiik ir taas daudzie parki un plataas ielas, kuru malaas sastaadiiti lieli koki, kuru zari rada taadu kaa arku virs ielaam. Sheit pavadiijaam 2 dienas. Pirmajaa dienaa noiireejaam ritenjus un izbraukaajaam pilseetas galvenaas vietas. Otrajaa dienaa es vienkaarshi staigaaju pa ielaam un baudiiju silto (Latvijas) pavasariigo laiku, bet nu tas nav nekas iipash, taapeec nav iisti ko rakstiit. Turpmaak vispaar buus gruutaak aprakstiit notikumus, jo nebuus vairs taadu kontrastu. Esam iebraukushi attiistiitaas, eiropeiskaas zemees, kas dziivo un domaa liidziigi mums. Neskatoties uz to joprojaam izbaudu arii sho latiinjamerikas dalju - argentiinieshi man ljoti patiik, vinji ir netikai ljoti civilizeeti, bet arii ljoti atsauciigi un labdabiigi. Vismaz pagaidaam, veel jaaskataas kaa ir galvaspilseetaa Buenosairesaa. Kaadreiz domaaju, ka argentiinieshi ir ljoti iedomiigi (taa vismaz man bija staastiijushi citi latiinjamerikaanji), tomeer sheit Argentiinaa ar sho iipashiibu neesmu sastapies.



Riit atkal brauksim uz Chiili (uz galvaspilseetu Santjago) un tad no turienes uz leju uz Patagoniju.





Nav komentāru: