piektdiena, 2008. gada 23. maijs

Torres del Paine

Jau ieprieksheejaa raksta virsrakstaa bija piemineeti spicie kalni. Nezinu kaapeec paraadiijaas taads virsraksts, jo nekas par spicajiem kalniem tai rakstaa nebija. Tomeer shajaa buus. Un staasts buus par Torres del Paine parku Chiilee. Bija doma to aprakstiit jau pie ieprieksheejaa raksta, tomeer peec shii parka apmekleejuma sapratu, ka tas pelniijis veselu rakstu.
Jaasaka, ka man Chiile liidz shim ne visai patika, vareetu pat teikt, ka prieksh manis taa liidz shim bija neinteresantaakaa valsts Dienvidamerikaa. Taas peedeejaa iespeeja revansheeties bija shis parks, un tagad jau varu pateikt, ka tas krietni uzlaboja iespaidu par valsti. Pastaav uzskats, ka, ja neesi bijis Torres del Paine, tad neesi Chiilee nemaz bijis. Taapeec man nebija shaubu, ka uz shejieni noteikti jaaatbrauc, neskatoties uz KK skepsi.
Man Torres del Paine parks ljoti patika, noteikti ierindotu to starp maniem spilgtaakajiem iespaidiem. Shis parks ir plasha teritorija ap vienu (diviem) iipatneejiem un atpaziistamiem kalniem ar spicaam virsotneem. Cilveeki braukaa uz sho parku, lai ietu vairaaku dienu (populaaraakais laikam 5 dienas) paargaajienos apkaart shiem kalniem ar teltiim. Mees devaamies uz to no pilseetas Porto Natales, kura pati atradaas skaistaa vietaa pie ezera. Spoguljainajaa, kristaaldzidrajaa ezeraa atspiid apkaarteejo kalnu un debesu atspulgi, pastaigaajaas flamingo barinsh un vairaaki gulbju paari.

Parka teritorija ir plasha un tajaa ir daudz dazhaada veida un izskata kalnu un liidzenumu, mazaak koku, bet ir iipatneeji pliki koki. Ar laiku mums paveicaas, tas bija skaists un saulains, vismaz dienas saakumaa. Pirmais ieveeriibas cieniigais kalns izskatiijaas kaa taada Chingizhana jurta vai kautkas taads. Kalni sheit neiet nepaartrauktaa kalnu greedaa, bet vairaak ir individuaali veidojumi, pa vienam, liidz ar to vairaak izceljas uz liidzenumu fona. Bija arii jokaini koki, kas izskatiijaas kaa nokaltushi bez lapaam, bet skaisti pa savam. Parkaa biezhi bija spilgtas kraasu mijas - saulee mirdzosha dzeltenzalja zaale liidzenumos, sniegotie kalni un zilas debesis. Ik pa laikam augstu debesiis paraadiijaas Kondoru bars (vienaa vietaa saskaitiiju 24us, ljoti augstu lidoja, tik augstu, ka KK saskaitiija tikai 4us). Taisniibas labad gan jaasaka, ka Kolkas kanjons tomeer ir labaaka vieta kondoru apskatei, jo tur tos var apskatiit gan gaisaa virs sevis, gan ljoti tuvu blakus sev, gan lidojam kanjonaa zem sevis, bet sheit redzeejaam tikai plivinoties gaisaa ap meenesi, ne paaraak tuvu, bet man shaadiem gadiijumiem bija binoklis un nebija probleemu noveerot to skaisto plivinaashanos gaisaa. Bez tam te bija neskaitaami daudz aitas liidzenumos kalnu pakaajee, kas ljoti labi te juutas. Taapat ljoti daudz huanako (lamas), kuras lieliski izskataas Torres del Paine kalnu fonaa.
Apstaajaamies un aizbraucaam uz vairaakaam vietaam, lai uznjemtu fotograafijas. Katraa savas atrakcijas. Vienaa no taadaam vietaam bija fantastisks skats, kur starp diviem lielajiem parka kalniem-simboliem ar spicajaam virsotneem lido shefs - kalnu karalis kondors. Taadus es pirms braukshanas uz latiinjameriku sev staadiijos priekshaa Andu kalnus, ar nepieejamaam virsotneem, kuraas apmetushies un virs kuraam lidinaas kondori.
Apkaart kalniem ir ezeri un tek upes. Vienaa vietaa arii uudenskritumi. Atnaaca muus apciemot arii lapsas, kas nav iipashi bailiigas un mieriigi pozeeja sauliitee. Principaa te dziivo arii pumas un ir iespeejas parkaa taas ieraudziit, bet mums shaada laime neuzspiideeja.
Peec uudenskritumiem braucaam uz kalnu otru pusi, pa celjam redzot savvaljas zirgus. Ljoti skaists skats, kaa vinji baraa briivi skrien (dazhs labs arii meetaa pakaljkaajas, cits uztaisa Ferari embleemas profilu) pa dzeltenzalju saules apspiideetu plashu liidzenumu ar sniegotu virsotnju kalniem fonaa. Vareeja sajusties kaa Marlboro cigareshu reklaamaa (labaakaas pasaulee peec manaam domaam).
Savukaart, kalna otraa pusee ir nevaldaams veejsh un ledaajs, aisbergi un saliidzinoshi lieli vilnji ezeraa. Te mums tika iedota pusotra stunda skatu vietu izstaigaashanai. Veejsh nes no kaajaam nost, kad uzkaapu maza kalna virsotnee. Pilniigs pretstats tai jaukajai saulainajai un bezveeja zelta pljavu ainavai, kas valdiija pirms tam. Sheit redzeeju cilveekus, kas meklee piedziivojumus un braukaa pa nemieriigajiem uudenjiem ar kanoe. Sheit arii redzeeju kondorus, kaa tie planee pret veeju un visaadi meegjinaaju tos caur binokli nofotograafeet. Diemzheel nekas praatiigs nesanaaca, veel neesmu apguvis binokljfotograafeeshanas tehniku. Mociijos, mociijos, bet nekaa, un beigaas man jau bija jaaskrien atpakalj uz satikshanaas vietu. Domaaju, ka atkal buushu nokaveejis un licis visiem uz sevi gaidiit. Aizelsies skreeju atpakalj, bet izraadiijaas neviens nekur nesteidzaas un es pat netiku lamaats. Mums vispaar shoreiz bija taada laba grupinja - es, KK (kuram peec visiem meerfija likumiem tika labaakaa vieta mashiinaa), viens japoza, viens kitajoza no Honkkongas un jauks argentiinieshu paaris, kuri te pavada medusmeenesi, tikko appreceejushies - dzheks daudz jaunaaks par savu sievu un izskatiijaas ljoti laimiigs, daudz runaaja, laigan angliski ne iipashi labi, bet nu centaas tikuntaa.
Kopumaa jaasaka lieliski pavadiita diena, un Andu kulminaacija, to grandiozs nosleegums.

Nav komentāru: